Kontakt

Turyści kluczem do rozwoju branży spa & wellness

Turyści stanowią 43% klientów w spa & wellness na całym świecie i wraz z podróżującymi parami są najważniejszym segmentem klientów , według najnowszych międzynarodowych badań.

Międzynarodowy Raport  Turystyki Wellness & Spa 2013 (IWSTM) opublikowany przez  Tourism Observatory for Health, Wellness and Spa (TOHWS) zauważa, że drugą najważniejszą grupą klientów są samotnie podróżujące kobiety i grupy przyjaciół. Rodziny z dziećmi, samotni mężczyźni oraz matki  i córki lokują się dopiero w trzecim najważniejszym segmencie grupy klientów.

Raport został przygotowany na podstawie badań przeprowadzonych w 420 obiektach spa & wellness Azji, Afryki, Europy, Australii i Nowej Zelandii  oraz Ameryki Północnej i Południowej. Wzięło w nim udział  ponad 50 wiodących globalnych operatorów – w tym Mandarin Oriental Hotel,  Hotel Oberoi , Peninsula Hotels oraz Fairmont Hotels & Resorts.

Raport ujawnił duże różnice między oczekiwaniami turystów lokalnych i kontynentalnych oraz turystów podróżujących po całym świecie.  Najbardziej popularne wśród grupy turystów lokalnych i krajowych  są obiekty z dobrze rozwiniętymi usługami prorodzinnymi.  Korzysta z nich 20,6%  i 21,3% respondentów.  Turyści podróżujący po świecie wybierają natomiast przede wszystkich obiekty typu spa destination.  Aż 15% wybierało właśnie takie obiekty jako cel swojej podróży.

Ta sama grupa klientów (48%) jest też bardziej zorientowana na usługi spa & wellness, traktując to jako część swojego stylu życia. Dla turystów lokalnych i krajowych nie jest to już tak istotne. W tej grupie tylko 11,8% 17% kierowało się przy wyborze miejsca wypoczynku takim kryterium.
Raport IWSTM ujawnił też inne kluczowe trendy rozwoju rynku spa:  zabiegi ukierunkowane na rezultat oraz zabiegi i metody naturalne. Są to w tej chwili najczęściej wybierane zabiegi przez klientów we wszystkich grupach (turyści lokalni 24,4%, turyści krajowi i międzynarodowi 28,1%).

Z przeprowadzonych badań wynika też, że w ubiegłym roku 2012, europejski rynek spa zanotował dużą recesję.  Liczba turystów miejscowych i krajowych odwiedzających spa zmniejszyła się aż o 1,7% i 1,2%. Globalnie jednak cały rynk spa odnotował wzrost liczby klientów o 1,9%. Największe wzrosty odnotowały obie Ameryki oraz Australia – od 4,6% do 5%. Wzrost klientów był też odczuwalny w Afryce. Tamtejsze obiekty spa odwiedziło 5% więcej turystów krajowych i 6,9% więcej turystów międzynarodowych.

Informacja przygotowana na podstawie artykułu z magazynu Professional Beauty.

Picture of Arkadiusz Dawidowski

Arkadiusz Dawidowski

Międzynarodowy konsultant spa oraz doradca wellness hospitality. Od 2005 roku tworzy koncepcje spa dla hoteli w całej Polsce.

Zobacz referencje